Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου 2016

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ ΠΑΤΡΑΣ - ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ Α.Ο.ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 26-29!

ΧΑΝΤΜΠΟΛ Β’ ΕΘΝΙΚΗ – 3ος ΟΜΙΛΟΣ

Καταπληκτική εμφάνιση και νίκη μεγάλης σημασίας για τον Βυζαντινό, μέσα στην έδρα, του μέχρι το βράδυ του Σαββάτου πρωτοπόρου Ακαδημίας.
Μέσα σε ένα γήπεδο που παρότρυνε συνεχώς τους γηπεδούχους, οι παίκτες του Γιάννη Πανούση άντεξαν στην πίεση του ντέρμπι και του κόσμου καταφέρνοντας από το πρώτο λεπτό με καταπληκτική αμυντική λειτουργία να μπλοκάρουν τα ατού της Ακαδημίας.
Οι γρήγορες αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων και ο πλουραλισμός στην επίθεση έφεραν στο πρώτο μισό του Α’ ημιχρόνου να είναι το σκορ 5-11. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ενώ είχαν τις ευκαιρίες να αυξήσουν την διαφορά, επιπόλαια σπατάλησαν τις καθαρές ευκαιρίες για γκολ που είχαν, δίνοντας ελπίδα στους γηπεδούχους να ανακάμψουν. Έτσι το Α’ Ημίχρονο έκλεισε 13-16.
Στο δεύτερο μέρος ο Βυζαντινός κρατούσε με πίστη μια διαφορά 3-4 γκολ μέχρι το 45’, αντέχοντας την πίεση του αγώνα, παρόλο τις ελλείψεις παικτών λόγω τραυματισμών. Οι Πατρινοί μαζί με τον κόσμο τους άρχισαν να αυξάνουν την αγωνιστική τους πίεση ισοφαρίζοντας το σκορ, στο 48‘, 22-22. Η ομάδα του Βυζαντινού κρατώντας με πάθος και ψυχραιμία με εναλλαγές στον τρόπο ανάπτυξης και σφίγγοντας την άμυνα, από εκείνο το λεπτό και μέχρι το 55’, κράταγε ένα ισχνό προβάδισμα, ενός γκολ, 24-25.
Στο διάστημα 55’-60’ όλα κρινόντουσαν σε μια κλωστή με τους παίκτες του Γ. Πανούση να κρατάνε με πάθος πίστη και αγωνιστική πειθαρχία τους παίκτες της Ακαδημίας, που με αλλαγές τακτικής και με ιδιαίτερο πάθος προσπαθούσαν να γυρίσουν το παιχνίδι. Μέσα από αυτή την φιλοσοφία οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά στα 3 τέρματα κλείνοντας το 60λεπτο 26-29.

Δίλεπτες αποβολές 6/6 Πέναλτυ 4/2-3/3

Διακύμανση του σκορ ανά 5 λεπτα: 02-04, 05-07, 05-11, 07-13, 11-15, 13-16 (Α’Ημχ.) 13-17, 16-20, 19-21, 22-23, 24-25, 26-29 Τελικό.

Διαιτητές Γ.Αντάλης-Κ.Πάχης: Συνδέσμου Αθήνας

Συνθέσεις: ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ (Ι.Παπαγιαννόπουλος) Καλούδης, Παπανικολάου, Γαβριήλ, Παναγιωταρόπουλος 2, Τσάνης, Σινούρης, Παπαγιαννόπουλος 9, Γεωργίου 6, Λύγκας 3, Μακρυλάκης 4, Μάρκοβιτς 1, Καραβανίδης, Καρύδης, Καραγιάννης, Καρύδης, Αγραπίδης.

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ (Ι.Πανούσης) Χαραλαμπάκης, Αικατερίνης 6, Γκίκας 10, Καρακώστας 3, Κάπης 1, Φύττας, Αντωνίου, Μπάμπης 1, Γρούμπος, Μπέκος 1, Οικονόμου 4, Φίλης 3.