Τρίτη 16 Αυγούστου 2016

ΧΡΥΣΟ ΣΤΟ ΡΙΟ Ο ΣΠΥΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ!

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε μία εκπληκτική εμφάνιση στα 10 χλμ. ανοιχτής θάλασσας και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην τελευταία κούρσα της ζωής του!

Με μία εκπληκτική εμφάνιση στην τελευταία κούρσα της ζωής του, ο Έλληνας πρωταθλητής Σπύρος Γιαννιώτης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και έγραψε τον ιδανικό επίλογο σε μία σπουδαία καριέρα.
Ο Σπύρος Γιαννιώτης ξεκίνησε συντηρητικά την κούρσα και στα πρώτα 2,5 χιλιόμετρα ήταν 23ος με περίπου ένα λεπτό διαφορά από τον προπορευόμενο αθλητή από την Αυστραλία, Jarrod Poort.
Στη στροφή των 5 χιλιομέτρων ο Έλληνας αθλητής ήταν 22ος με 1:28.06 λεπτά διαφορά από τον Poort που παρέμενε στην κορυφή της κούρσας.
Στο τελευταίο κομμάτι της κούρσας ο Σπύρος Γιαννιώτης έκανε μία τρομερή αντεπίθεση για να τερματίσει τελικά στην πρώτη θέση και να χαρίσει στην Ελλάδα το τέταρτό της μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο.