Τετάρτη 3 Μαΐου 2017

ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ ΕΣΧΑ Ο “ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ”!

Στο τελικό κυπέλλου ΕΣΧΑ «Φ.ΜΠΑΒΑΣ βρίσκεται από την Κυριακή ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ, επικρατώντας και στο δεύτερο παιχνίδι του ΝΗΡΕΑ Α.Ο με σκορ 25-20 (1ο ματς 28-30). Η Ομάδα του Βυζαντινού θα αντιμετωπίσει στον τελικό του θεσμού την Ε.Σ.Ν ΒΡΥΛΗΣΣΙΩΝ που διεκδικεί την άνοδό της στην premier league.
Με τις δυο ομάδες να διεκδικούν την πρόκριση τους στον τελικό, έγινε δυνατό παιχνίδι με δυνατές άμυνες και οργανωμένες επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του αντίπαλου τους πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ διατηρώντας μια διάφορα των τριών(3) τερμάτων, 9-6 στο 25’. Στο τελευταίο 5’ οι αντίπαλοι με ένα επιμέρους 2-0 μείωσαν σε 9-8, που ήταν και το αποτέλεσμα του Α΄ ημιχρόνου.
Η επανάληψη ήταν ανάλογη του 1ου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με τον γηπεδούχο σιγά-σιγά να διευρύνει την διάφορα στα πέντε (5) τέρματα 19-14 στο 50’ λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι με επιθετικές άμυνες στην προσπάθειά τους να αντιδράσουν για την μείωση του σκορ, ο Βυζαντινός έβρισκε τις λύσεις χωρίς να απειληθεί ιδιαιτέρα. Το τελικό σκορ 25-20 ήρθε φυσιολογικά με την ομάδα του ΒΥΖΑΤΙΝΟΥ να προκρίνεται στο τελικό του θεσμού.

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ - ΝΗΡΕΑΣ 25-20

Πεντάλεπτα: 3-6, 4-2, 5-2, 8-5, 9-6, 9-8(ημ.)
10-10, 13-11, 17-13, 19-14, 23-18, 25-20(τελ.)

ΑΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ (Πέτρος Παπαδόπουλος): Αικατερίνης Γρ. (5),Πλιακούρας Χρ.(1), Γκίκας Μ. (6), Κάπης Αν., Μπαμπής θ., Βλαχογεώργιος Κων., Παπαδόπουλος Πέτρ.(1), Παλαιολόγος Ν., Σαλέλης Ι., Μαρινάκης Χ., Παππάς Δ., (1) Φίλης Αν., Ρουμελιώτης Αλ. (6), Βασιλειάδης Κ.(5).

ΝΗΡΕΑΣ Α.Ο (Γκούφας Ε.) Στρούζας Μ (3), Θεοδώρου Μ, Αποστολίδης Α (3), Βαλκανάς Π, Χατσατουριάν Γ (4), Σταύρου Θ, Μπακόπουλος Ε., Βαλαβάνης Κ (2), Καλογερόπουλος Γ., Καραδήνας Λ, Κυριαζής Α (3), Αποστολόπουλος Χ., Κελεπούρης Δ., Παπαϊωάννου Γ, Κακαβογιάννης Α(5).

Διαιτητές: Τσάκωνας Δ. – Σκλαβενίτης Γ.
Δίλεπτα: 6-1 Πέναλτι: 1/1 -1/2